Létrehozva: 2007-11-22, 15:45:42
Utolsó frissítés: 2009-11-09, 17:30:51
Platform: MS-DOS
Típus: vírus
Méret: 512
Dátum: 1994-03
Tömörítő: PKLITE 1.15
Nyelv: Turbo Pascal 4.0
Veszélyeztetett operációs rendszer(ek): DOS
Veszélyeztetett fájlok: DOS\*.exe
 

Elnevezések:

A különböző vírusvédelmek az egyes vírusokat, férgeket eltérő névvel illethetik. Előfordulhat, hogy egy vírusvédelmi rendszer egy adott károkozó program különböző példányait különböző neveken azonosítja, de az is elképzelhető, hogy különböző vírusokat, férgeket illet azonos néven. Az alábbi lista tájékoztató jelleggel mutatja a legelterjedtebb vírusvédelmek elnevezését, mely természetesen még az adott vírusvédelmi rendszer különböző verziója esetén is más és más lehet.

A MS-DOS/Hll.Novademo.A vírus elnevezései az egyes vírusvédelmek szerint:

vírusvédelem elnevezés
Avast HLLPo-Novademo-A
AVG Nova
BitDefender HLLO.12288.A
e-Trust HLLO.Nova.A
F-PROT HLLO.12288.A
F-Secure Virus.Boot.Nova.a
Ikarus Virus.Boot.Nova.a
Kaspersky Virus.Boot.Nova.a
McAfee HLL.ow.12288a(Virus)
vírusvédelem elnevezés
Microsoft DOS/Nova.A
NOD32 (ESET) Hll.Novademo.A
Norton Antivirus Bloodhound.WordMacro
Panda HLLO.Gen
Rising Antivirus Virus.boot.Nova.a
Sophos HLLO/Nova
Trend Micro HLLO.NOVADEMO.A
VirusBuster HLLO.12288.A
 

szervezet elnevezés
Wildlist HLLO.Novademo,HLLO.Novademo.*

Fertőzés

A vírusok tevékenységének leglényegesebb célja, hogy más programterületeket fertőzzenek meg. Ezek a programterületek lehetnek programfájlok, programkódot tartalmazó szektorok (boot szektor, MBR - master boot record). Egyes vírusok a fertőzést az egyes területeken különböző eljárással végzik. Előfordulhat az is, hogy egyes speciális állományok (például COMMAND.COM) fertőzésére a víruskód külön algoritmust tartalmaz. A vírusok programkódja mérhető helyet foglal a fájlokban, a bootszektorban, az mbr-ben, illetve a flopi vagy merevlemez szektoraiban. Ez a méret nem mindig egyezik meg a tényleges és látható méretnövekedéssel, mert egyéb hatások is közrejátszanak. Például, ha a vírus felülír saját kódjával kisebb-nagyobb programszakaszokat a fájlban, vagy ha a gazdaprogram "üregeiben" rejti el saját kódját. Előfordulhat az is, hogy a megfertőzött fájlokat a szegmenshatárig tölti fel valamilyen (általában közömbös) tartalommal. Sok esetben a víruskód tényleges mérete helyett csak a lefoglalt szektorok számát lehet megadni. A több célpontot is fertőző kártevőknél gyakori eset, hogy az adott fájltípusok különböző struktúrája miatt a COM és az EXE fertőzésekben levő víruskód mérete más, illetve az mbr-t és bootszektort is fertőző bootvírusok és multitarget vírusok más mérettel jellemezhetők a flopilemez bootszektorában, mint az mbr-ben, vagy éppen a COM és/vagy EXE fájlokban.

A MS-DOS/Hll.Novademo.A vírus a fertőzéskor 12288 bájtot ír felül víruskóddal a fertőzött programfájlok elején, hogy saját programkódjára irányítsa a vezérlést. A felülírásnak köszönhetően a fertőzött állomány eredeti tartalma nem visszaállítható.

A COM típusú programok mérete - ellentétben az EXE programokéval - meglehetősen korlátozott. Az operációs rendszer - kevés kivételtől eltekintve - nem képes a 64 KB méretet meghaladó COM programok futtatására, így azok a víruspéldányok, amelyeknél a fertőzött fájl mérete meghaladja a 64 KB-ot, soha nem kapnak vezérlést. Ennek megfelelően a COM fertőző vírusok egy része figyel erre és egy megfelelő szűrővel válogatja ki azokat a nagyobb méretű fájlokat, ahol a fertőzött fájl már nem lenne futásképes. Bár az EXE fájlokra nincs ilyen korlát, ennek ellenére sok EXE fertőző vírus szintén csak adott mérethatárig fertőz. Mivel a túlságosan kis méretű fájlok is veszélyesek lehetnek a vírus számára (túlságosan feltűnő lenne a méretnövekedés, illetve a csalifájlokat szeretné a vírus készítője elkerülni), számos vírus csak a programkódjában megadott alsó korlátnál nagyobb méretű fájlokat fertőz.

A MS-DOS/Hll.Novademo.A vírus csak a 12000 bájtnál nagyobb fájlokat fertőzi.

A víruskód elhelyezése a megfertőzött gazdaprogramban különösen érdekes, mert a vírusmentesítéskor a takarító programnak pontosan tudnia kell, honnan és mekkora részleteket kell kivágnia. Bootvírusok esetén az 512 bájtnál (1 szektor) nagyobb programkódot már csak további szektorokban lehet elrejteni, amelyek megtalálása a víruskód konkrét ismerete nélkül elég nehéz.

A víruskód a fertőzött fájl elejére kerül, felülírva az eredeti programkódot. A felülírt területről nem készít másolatot, így az eredeti állapot nem visszaállítható.


Tevékenységek

Minden vírus, féreg azt csinál, amit akar, illetve amit a programozó beleprogramozott. Egyes vírusok, férgek tevékenységüket (büntető rutinjukat) valamilyen eseményhez, legtöbbször valamilyen időponthoz kötik.

feltétel

minden aktiválódáskor

tevékenység

  • az itt megadott üzenetet jeleníti meg:
    Bad command or file name
  • feltétel

    véletlenszerűen

    tevékenység

    először felülír, majd töröl fájlokat, s így alaposan csökkenti az Undelete programokkal történő adatvisszaállítás esélyeit


    A fertőzés módszerei

    A vírusok és programférgek egy része speciális bejegyzéseket őriz kódjában arra, hogy a megtámadott számítógépek merevlemezén mely könyvtárakban keressenek megfertőzhető fájlokat, illetve mely könyvtárban helyezhetik el a biztos és rendszeres vezérléshez jutás reményében a kártékony program futtatható kódját hordozó programfájlokat.

    A MS-DOS/Hll.Novademo.A vírus az aktuális könyvtár fájljait fertőzi meg.

    Valahányszor egy fertőzött fájlt végrehajtanak, a vírus megfertőz 3 újabb fájlt ugyanabban a könyvtárban.


    Memória

    A vírusok nagyobbik része rezidens módon bekerül a memóriába, ám vannak, amelyek direkt fertőzőként (parazita módon) programkódjuk lefutása után a vezérlést visszaadják a gazdaprogramnak és eltávoznak a memóriából.

    A MS-DOS/Hll.Novademo.A vírus nem mutat memóriarezidens viselkedést, és direkt fertőzőként, parazita módon, ha lefutott, visszaadja vezérlést a gazdaprogramnak vagy az operációs rendszernek.


    Egyebek

    A kártékony programok programozói az elkészült kódban üzeneteket, képeket helyezhetnek el, melyeket általában valamilyen formában titkosítanak. A vírusok, programférgek és egyéb kártevők programkódjában sok esetben találunk jellegzetes szövegeket, amelyekben vagy a vírus készítőjének szignóját tisztelhetjük, vagy a vírus működéséhez felhasznált jellemző szövegrészeket (fájl és könyvtárnevek stb.). E szövegek nem mindig ismerhetők fel közvetlenül, többnyire csak a kódolt vírusprogram dekódolásával válnak láthatóvá és olvashatóvá.

    A MS-DOS/Hll.Novademo.A vírus programkódjában szereplő, de soha meg nem jelenő szöveg(ek):

    This is Dangerous Messanger, and here is my message to the world
    Computer protected, no action.
    Can't initalize hardware... Try on another computer...